15. Zoom Ödülleri Sahiplerini Buldu

03 May 2010

15. Zoom Ödülleri Sahiplerini Buldu

Haber Kameramanları Derneğince düzenlenen ‘Uluslararası Zoom 2009 Ödülleri’ sahiplerini buldu.

Rixos Otel’de düzenlenen törene, TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile gazete ve televizyonların temsilcileri katıldı.

Haber Kameramanları Derneği Başkanı Talay Ulusu haber kameramanlarının ağır şartlar altında çalıştığından ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, ‘Çoğunun düzenli sağlık sigortası, iş güvenceleri yok. İşten atıldıklarında kıdem tazminatlarını bile alamıyorlar. Çalışma yaşamıyla ilgili son düzenlemelerde yıpranmalar da kaldırılmıştır. Umarım arkadaşlarımız en kısa sürede bu haklarına kavuşur’ dedi.

TBMM Başkan Vekili Pakdil, burada yaptığı konuşmada, ‘Kameramanlar, bazen özlemle beklediğimiz bir kısım konuları, görüntüleri gözümüzün önüne getiriyorlar, buna çok memnun oluyoruz. Bazen ise hiç beklemediğimiz, hoşnut olmadığımız, yüreğimizin dayanamadığı görüntüleri yine onlar ekrana taşıyor’ dedi. Bunun kameramanların görevi olduğunu vurgulayan Pakdil, ‘Belki çektikleri bazı görüntülere kendilerinin de yürekleri dayanmıyor. Ama o görevlerini yerine getirmek zorundalar. Bugün dünyamızın geldiği bu aşamada bunlar artık bizlerin vazgeçilmezleridir’ diye konuştu.
Nevzat Pakdil, şöyle devam etti:
‘Kameraman arkadaşlarımızın yaptığı görevleri gördükçe şunları hatırlarım, demek ki bu dünyada gizli kalacak hiçbir şey yoktur. Her şey her zaman huzura gelecektir. İnancımın gereği olarak söylüyorum ki idari anlamda da hiç kimsenin yaptıklarından kaçınma hakkı yoktur. Dolayısıyla bu arkadaşlarımız bunu bize her an hatırlatıyor. Tabii ki ahlaki kaidelere, özel hayatlara riayet ederek bu görüntülerin verilmesi lazım. Buna dikkat etmek lazım, birbirimize insan olarak saygımızın gereğidir. Bütün arkadaşları tebrik ediyorum.’ Bunun kameramanların görevi olduğunu vurgulayan Pakdil, ‘Belki çektikleri bazı görüntülere kendilerinin de yürekleri dayanmıyor. Ama o görevlerini yerine getirmek zorundalar. Bugün dünyamızın geldiği bu aşamada bunlar artık bizlerin vazgeçilmezleridir’ diye konuştu.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise kendisinin de haber kameramanlarıyla birlikte görev yaptığını belirterek, ‘Şuna çok dikkat etmişimdir, her seferinde çok ağır olan kameralarla hep habere ya da konuşacak kişiye bizden önce ulaşırlardı. Hayret ederdim’ dedi.
Haber kameramanlarının ‘iki yüreği olduğunu anladığını’ belirten Bilgin, şunları söyledi:
‘Bir yürekleri atmak için, diğer yürekleri de ızdırabı, sevinci, gülmeyi, ağlamayı sizlere gösterebilmek için. Çünkü tek gözleriyle vizöre bakarlar, bir şehit cenazesinde diğer gözünden yaş akan pek çok kameraman gördüm. Herkesin kahkahalarla güldüğü şeyde, sırf kamera titremesin diye kıpırdaman durduklarını da gördüm. Hastalandılar ama koşmaktan, koşuşturmaktan vazgeçmediler. Onları hep kıskandım. Bir daha dünyaya gelirsem haber kameramanı olacağım.’

Konuşmaların ardından, Almanya, Avusturya, Avustralya, İspanya, Makedonya, Bulgaristan, Ukrayna, Azerbaycan, Kırgızistan, Pakistan, Türkmenistan ve Türkiye olmak üzere 12 ülkeden katılımın olduğu yarışmada, Yılın En İyi Haber Görüntüleri Ödülü için 10, Tele Dünya Özel Ödülü için 3 aday arasından dereceye girenler açıklandı.

15. Zoom Ödüllerine Aday Görüntüler

Birincilik ödülünü Show Tv Kameramanı İbrahim Kördemirci, Oktay Vural’dan aldı.

İkincilik ödülü DHA Kameramanı Çağatay Kenarlı’ya Melih Gökçek tarafından verildi.
Üçüncülük ödülünü Ntv Kameramanı Murat Akar yerine eşi aldı.
Tele Dünya Ödülü, TRT Kameramanı Filiz Çakmak’a Nevzat Pakdil tarafından verildi.

Skytürk’de Yayınlanan Yarışma Haberi

Zoom 2009 un birincisi, Show Tv Kameramanı İbrahim Kördemirci ve GAZ rumuzlu görüntüsü